18. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi
  
  Bafra / K.K.T.C.
  12-15.MAYIS,2022
     
KATEGORİ  
Tıp Kongreleri
YER   Bafra / K.K.T.C.
TARİH   12-15.MAYIS.2022
DÜZENLEYEN KURULUŞ   Hepato Gastroenteroloji Derneği
ETKİNLİK MERKEZİ   Nuh'un Gemisi Otel
ORGANİZATÖR KURULUŞ   Global Turizm
ETKİNLİK WEB SAYFASI   hg2022.hepatogastrotr.org/
DAVET KONAKLAMA LİNKLER İLETİŞİM
Değerli Meslektaşlarım,

Önsözümün başlangıcında derneğimizin son genel kurulunda alınan yeniden yapılanma ve vizyonu hakkında kısaca bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği (HEBİPA) 2003 yılında kuruldu. Şimdiye kadar derneğimiz tarafından 17 kez Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresi yapıldı. Buradan hareketle 18 yılın ardından aktivitelerine uygun olarak derneğimizin adı ‘’Hepato Gastroenteroloji Derneği’’ olarak değiştirildi.

Bilindiği gibi 2019 yılında KKTC’nin Girne kentinde yapılan Ulusal Hepato Gastroenteroloji kongresinde Türk Gastroenteroloji Derneği, HEBİPA, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği, Euroasian Gastroenterological Association (EGA), İBH derneği, Gastrointestinal Endoskopi Derneği başkanları bir araya gelerek ortak bir toplantı yaptı. Yine 2021 yılı Haziran ayında WEBNAR Ulusal Hepato Hepato Gastroenteroloji Kongresinde yine tüm dernekler ikinci toplantısını yaptı. Alınan başlıca önemli karar yurt içinde birbirine koşulsuz destek ve birlikte çalışma, Yurt dışında Avrasya Kıtasında Türk Gastroenteroloji bilimini ve misyonunu Avrasya Gastroenteroloji Derneği (EGA) çatısı altında hep birlikte yeni bir bilimsel zon oluşturmaya karar verdik. Bunu başarmak için derneklerimizin ortak gücleri, yeterli bilimsel birikimleri ve inançları olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Bu yolda Turkish Journal of Gastroenterology ve 2011’de yurtdışında yayın hayatına başlayan ve 2017’de PubMed’e giren Euroasian Journal of Hepato Gastroenterology büyük güçlerimizden ikisidir. Pandemiden sonra 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100. Yılında Avrupa’da tüm derneklerimiz birlikte uluslararası Avrasya Hepato Gastroenteroloji Kongresi yapacağız. Tüm bu gelişmelerin oluşmasında ortak toplantılarımıza iştirak eden ve bu kararlara imza atan başta TGD eski başkanları Serhat Bor, Birol Özer şimdiki başkanı Dilek Oğuz, TKAD eski başkanı Ramazan İdilman, IBH Derneği eski başkanı Aykut Ferhat Çelik ve GED eski başkanı Cengiz Pata’ya teşekkürlerimi sunarım.

EGA’yı 1996 yılında Ankara’da kurduk. Halen25 Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya ülkesi cemiyetimize üyedir. EGA ile 2018’de Nepal’in başkenti Katmandu’da yapılan South Asian Association Study of the Liver (SAASL) kongresinde ve 2019’da Hindistan’ın Gwahati şehrinde SAASL kongresinde iş toplantısı yapıldı. Ortak çalışma, ortak uluslararası toplantılar yapmak ve EJOHG’nin SAASL’ında resmi yayın organı olma kararı alındı. SAASL’a üye ülkeler Hindistan, Pakistan, Bangladesh, Nepal, Myanmar, Sri Lanka, Malezya, Mauritus, Bhutan ve Türkiye olup 2 milyarın üzerinde bir nüfusa sahipler. Buradan hareketle bu da Avrasya derneğine yeni bir açılım olmuştur.

Geçen yıl yaptığımız online kongrede olduğu gibi bu yıl yapacağımız 18. Ulusal Hepato Gastroenteroloji Kongresinde MENA EUS toplantısı yapılacaktır. MENA EUS Başkanı Hakan Şentürk ile aldığımız ortak kararla bundan böyle özellikle EGA’nın yurt dışında yapacağı bilimsel toplantılarda güçlerimizi birleştirme kararı aldık.

Değerli meslektaşlarım 18. Ulusal Hepato Gastroenteroloji kongresinde EGA ve MENA EUS Club’da bilimsel toplantılar yapacaktır. Sizlerin de katılım ve katkıları ile başarılı bir uluslararası ve ulusal bir kongre olacağına inanıyorum. Mayıs ayında yavru vatan Kıbrıs Türk Devleti’nde buluşmak dileği ile selam ve sevgilerimi sunarım.

Prof. Dr. Hasan Özkan
HEBİPA ve EGA Başkanı

_____________________________________________


Sevgili Meslektaşlarım,

Kongreler güncel bilgi paylaşımı ve bilimsel heyecanın korunmasının yanında sosyal yönü de olan organizasyonlardır. Halen içinde bulunduğumuz pandemi süreci yüz yüze kongrelerin aramızdaki bağların ve mesleki dayanışmanın gelişmesinde ne kadar önemli rol oynadığını göstermiştir. Hepatogastroenteroloji Derneğinin düzenli olarak yaptığı 18. Ulusal Hepatogastroenteroloji Kongresi’nde yüz yüze Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birlikte olacağız.

12 Mayıs 2022 Perşembe günü yapılacak açılış töreni sonrası Türk Gastroenteroloji, Hepatogastroenteroloji, Avrasya Gastroenteroloji, Gastrointestinal Endoskopi, İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları ve Motilite dernek başkanlarımızın katılımı ile Ülkemizin gastroenteroloji alanında uluslararası vizyonunun masaya yatıracağı toplantımızın hep birlikte daha güzel projelere ufuklar açacağına inanıyorum. Aynı akşam yoğun bir kongre programı öncesi sosyal etkinlikle başlamanın hepimize iyi geleceğini düşünüyorum. Kongremizde 13 Mayıs 2022 Cuma günü salonlarımızdan birisinde tüm gün, İstanbul Bezm-i Alem Gastroenteroloji Bölümünden yapılacak MENA-EGEUS canlı yayınını izleyeceğiz.

Kongrede Avrasya Gastroenteroloji, GİED, İBH ve Motilite Derneklerimiz kendi panelleri ile yer alarak dernekler arası örnek bir dayanışma göstermiştir.

Kongrenin uluslararası niteliğe de sahip olması nedeniyle İngilizce olarak gönderilen bildiriler PubMed’de taranan Euroasian Journal of Hepato-Gastroenterology dergisinde supplement olarak yayınlanacaktır. Kongremize gönderilen sözlü ve poster bildirilerinden ilk üçe giren poster sahiplerine Avrasya Gastroenteroloji Derneği’nin yapacağı ilk yurt dışı toplantısına sponsorluk ödülü verilecektir. Ayrıca oturumlar sırasında katılımcılar arasından kura ile belirlenen meslektaşlarımıza sürpriz ödüllerimiz olacak.

Sizleri bilimsel ve sosyal olarak doyurucu olması için, düzenleme kurulu olarak yoğun çaba sarf ettiğimiz kongremize, baharın sıcaklığını hissetmeye başladığımız bir zamanda, yavru vatan Kıbrıs’a bekliyoruz.

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Prof. Dr. Mehmet Arhan
Kongre Başkanı

Geri