TARK 2020 Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği 54. Ulusal E-Kongresi
  
  ONLINE
  28-30.EKİM,2020
     
KATEGORİ  
Tıp Kongreleri
YER   ONLINE
TARİH   28-30.EKİM.2020
DÜZENLEYEN KURULUŞ   Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği

ETKİNLİK MERKEZİ   ONLINE
ORGANİZATÖR KURULUŞ   Plaza PCO
ETKİNLİK WEB SAYFASI   www.tard.org.tr/tark2020/
DAVET KONAKLAMA LİNKLER İLETİŞİM
Değerli Meslektaşlarım;

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneğimizin 54.Ulusal Kongresi 28 - 30 Ekim 2020 tarihleri arasında E-Kongre olarak gerçekleştirilecektir.

İnsanlık, tarihin zor dönemlerinin birinden geçmektedir. Yapay zekâ çalışmaları ile bilişim teknolojilerinin sınırlarını ortadan kaldırmaya çalışırken Covid-19 Pandemisi ile beraber tatlı sanal bir rüyadan acı bir gerçekliğe uyanmıştır. Her gün farklı ülkelerden gelen bulaş ve vefat sayılarını içeren istatistiksel verileri izlerken bir dizi yeni önlem ve yöntemler hayatımıza girmiştir. Bilinmezliğin getirdiği kaygı ile zorunlu karantina temelli yeni bir hayat şekli ile tanışılmıştır. Eski kazanımlarımızın ve alışkanlıklarımızın değiştiği; eğitimden sağlığa, siyasetten ticarete, bilimden sanata hayatın farklı yönlerini sorgulatan ve insani değerleri hatırlatan yeni bir süreç başlamıştır. Toplum sağlığının korunmasını esas alan bu büyük mücadele sürecinde tüm sağlık personeli ile birlikte kendi kişisel sağlığını riske atarak ön saflarda yer alan siz değerli "Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Doktorları" sayesinde sağlık hizmetinde olmazsa olmaz hayati rollerimizi bir kez daha göstermiş olduk. Bu nedenle gururluyuz ve güçlüyüz.

TARK 2020 kongre temamızı, Covid 19 pandemisi üzerine "Kelebek Etkisi" olarak belirledik. Kelebek etkisi, ufak bir dokunuşla öngörülemez ve büyük sonuçların doğabilmesidir. Afrika'da kanat çırpan bir kelebeğin, Amerika'da fırtınalar yaratabilmesidir. Kelebek etkisi, doğanın ve evrenin düzensizliğinden doğan düzeni anlamamıza yardım etmektedir. Wuhanda bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı türbülans ile dünyayı dolaşabilen bir kasırganın oluşmasıdır. Kongre temamızın ana eksenine anestezi, yoğun bakım ve ağrı da pandemi döneminde yüzyüze geldiğimiz ve sonrasında geleceğimiz sorunları, bunların sonuçlarını ve gelecekteki yansımalarını tartışacağımız konuları aldık. Kongremizde geçmişimizi değerlendirirken ve gelecek için hayal gücümüzü kullanırken narin bir kelebeğin yaşamımızda, işimizde ve geleceğimizde oluşturduğu ve oluşturacağı değişimleri de irdeleme şansı bulacağız. Kendi değerlerimizi daha iyi anladığımız bu dönemde koşullar gereği belki daha biz bize olacağız ama kendi alanında usta ve saygın pek çok bilim, kültür ve fikir insanları ile bilgi dağarcığımızı zenginleştireceğiz.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği olarak içinde bulunduğumuz ekonomik zorluklara rağmen bilimsel program ve kaliteden taviz vermeden TARK 2020 'yi en iyi şekilde yapmak ve tüm üyelerimize ulaşabilmek için elimizden geleni yapacağız. Eğitim hastanelerinde görev yapan uzmanlık öğrencilerine ve sahada son derece zor koşullarda çalışan uzmanlarımıza vereceğimiz kongre desteğimiz olmazsa olmazımızdır.

Bu seneki kongremizin mottosunu da oluşturan Kelebek Etkisi’nin yarattığı, içinde bulunduğumuz koşulları dikkate alarak aldığımız E-kongre kararımızı anlayışla karşılamanızı bekliyoruz.

Önümüzdeki yıl itibariyle hem bilimsel hem de sosyal olarak verimli ve keyifli anları paylaşacağımız fiziksel kongrelerimizde bir arada olabilmek ümidi ile.


Sevgi ve dostlukla...


PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
TARD Başkanı


PROF. DR. MERAL KANBAK
TARK 2020 Düzenleme Kurulu Başkanı

Geri